• Сhess tournament on January 28th

• Dear parents,

We invite you to take part in the big chess tournament which will be held on January 28 at our campus. The event is being organized by the Anatoly Botalov Chess School.

The program includes:

1. Tournaments in three categories

• Beginner tournament, for children under the age of 2014
            • Tournament A. Participants born after 2014 With a rating up to 1200
            • Tournament B. Participants born no later than 2006, with a rating of no more than 1500

2. Simultaneous game session. You will be able to play against a real grandmaster; the chess champion of St. Petersburg.

3. Family Club for children and their parents. The Club's host is Anatoly Botalov, a chess coach at Cambridge and head of the AB Chess School.

4. A lecture on the psychological preparation of athletes for the tournament from an international master.

Participation in the tournament - 2 500 rubles.

The entrance ticket for a family of two people is 5 000 rubles.

You can find out all the details about the tournaments by clicking on the registration link or by calling +7 911 783-07-45, administrator Natalia.

Come with the whole family on January 28 and register for the Anatoly Botalov Chess Fest. Spend a day off with your child at the chess board!

Уважаемые родители,

Приглашаем вас принять участие в большом шахматном турнире, который состоится 28 января у нас в кампусе. Мероприятие организует Школа шахмат Анатолия Боталова.

В программе:

1. Турниры в трёх категориях

•  Турнир Новичков, для детей не старше 2014 г.р.
            •  Турнир А. Участники не старше 2014 г.р. С рейтингом до 1200
            •  Турнир В. Участники не старше 2006 г.р., с рейтингом не более 1500

2. Сеанс одновременной игры. Вы сможете сыграть против настоящего гроссмейстера, чемпиона Санкт-Петербурга по шахматам.

3. Семейный Клуб для детей и их родителей. Ведущий Клуба - Анатолий Боталов, тренер по шахматам в Кембридже и руководитель Школы шахмат АБ.

4. Лекция о психологической подготовке спортсменов к турниру от международного мастера.

Участие в турнире - 2 500 руб.
            Входной билет для семьи из двух человек - 5 000 руб.

Все подробности Вы можете узнать, пройдя по ссылке для регистрации или по телефону +7 911 783-07-45, администратор Наталья.

Приходите всей семьёй 28 января и регистрируйтесь в Anatoly Botalov Chess Fest. Проведите выходной вместе с вашим ребенком за шахматной доской!

• Schedule of the Winter Camp/Расписание зимнего лагеря

• Winter camp will be a great time for active children!

Why is this camp special, filled with opportunity, and a time for children to enjoy?

Our days will be scheduled by the minute and filled with wonderful activities. Even their free time will involve board games and outdoor activities.

The mornings will start with warm-up exercises for the body. We then proceed to a warm-up for the mind, which will involve riddles, games of logic and attention, and an introduction to the theme of the day.

There will be daily construction with different types of engineering packs, quests, interesting creative workshops, and walks with friends. These activities and more will all be included in the 5 days of the winter camp!

There will also be an activity that develops organizational and creative qualities in children. We will have "Magical Talents", a program where children will write a script, prepare a stage performance, create costumes, and act as presenters and artists!

9.00-9.30 Arrival and breakfast

9.30-9.45 Morning exercise

9.45-10.00 Discussion of the day's plan

10.00-10.45 Lesson on the topic of the day

10.45-11.00 Snack

11.00-12.30 Master class on engineering creativity

12.45-13.15 Lunch

13.30-14.30 Outside play

14.45-15.45 Creative master class

15.45-16.00 Snack

16.00-17.00 Project activities

17.00-17.15 Reflection time

Dates: December 25th to December 29th, 2023 (Monday to Friday)

Time: 9:00–18:00

Age groups: 4–6 years old (REC-Y2), 7–11 years old (Y3-Y6)

Cost: 35,000 rubles

Online booking: click to fill out an application form for a winter camp

Winter Camp is a great chance for kids to enjoy some outdoor fun and engineering skills during their holiday break from school!

Зимний лагерь - это отлично проведённое время для активных ребят!

Что же такого особенного мы предлагаем? Почему детям понравится предпраздничное время, проведенное в лагере?

Отвечаем: наш день расписан практически по минутам, поэтому времени на скуку у ребят не остаётся, даже в свободное время мы играем в настольные или подвижные игры.

Утро ребята начинают с зарядки, далее разминка для ума - загадки, игры на логику и внимание, введение в тему дня - Новогоднее путешествие! Ежедневное конструирование на разных видах конструкторов, квесты, интересные творческие мастер-классы, прогулки в компании друзей - все это за 5 дней в зимнем лагере!

Отдельной активностью, которая развивает в ребятах организационные и творческие качества, а так же умение поэтапно достигать больших результатов будет - проектная деятельность. А на Новогодней смене и проект волшебный. Мы будем работать над созданием передачи «Мы ищем таланты!», ребята напишут сценарий, подготовят номера, костюмы, выступят в роли ведущих и артистов!

9.00-9.30 Прибытие + завтрак

9.30-9.45 Зарядка

9.45-10.00 Обсуждение плана дня

10.00-10.45 Занятие по теме дня

10.45-11.00 Перекус

11.00-12.30 Мастер-класс по инженерному творчеству

12.45-13.15 Обед

13.30-14.30 Прогулка

14.45-15.45 Творческий мастер-класс

15.45-16.00 Полдник

16.00-17.00 Проектная деятельность

17.00-17.15 Подведение итогов дня

Даты: с 25 по 29 декабря 2023 года, с понедельника по пятницу

Время: 9:00–18:00

Возрастные группы: 4–6 лет (REC-Y2), 7–11 лет (~Y3-Y6)

Стоимость: 35 000 руб.

Онлайн бронирование: нажмите, чтобы заполнить заявку на зимний лагерь

Зимний лагерь - это отличный шанс для детей повеселиться на свежем воздухе и овладеть инженерными навыками во время школьных каникул!